Už jen do půlnoci: 10% sleva na digitální poukazy s kódem „ctvrtyadvent“ nebo „ctvrtyadventeur“ (pro platby v eurech).

Přijďte k nám! ❤️ Máme otevřeno i dnes 23. 12. Těšíme se na vás od 12 do 17 hod.

Probyzbys.info | 14.8.2015

probyznys

RECYKLUJÍ VINTAGE MÓDU. SVOJÍ FILOSOFIÍ STOJÍ PROTI MÓDNÍM ŘETĚZCUM

Autor: Krystýna Dlasková, Probyznys.info

 

Zbudovat sdílený šatník, tedy půjčovnu oblečení, která funguje na bázi měsíčního půjčovného. Taková byla prvotní vize spoluzakladatelek firmy Reparáda Kateřiny Říhové a Markéty Melendéz. Módní dílna dnes spojuje ekologii, recyklaci, lokální produkci, přírodní a férové materiály, kvalitu i vintage střihy.

 

Inspirace založit "šatotéku" dostihla Kateřinu Říhovou v Barceloně, kde podobné koncepty na sdílení módních výtvorů již nějakou dobu fungují. Katalánská metropole jí obrátila život naruby hned dvakrát. "Zaprvé jsem tam jednoho letního dne potkala sympatického Kolumbijce, kterého jsem si za dva roky vzala, a podruhé, když mě v dubnu roku 2013 napadlo založit Reparádu," usmívá se Říhová s tím, že Barcelona má neopakovatelně inspirující atmosféru.

 

Kateřina Říhová (28): Pochází z Brna. Vystudovala práva na Karlově univerzitě a sociologii na Masarykově univerzitě. Aktuálně pracuje v exportu, od srpna pak na pozici produktové manažerky. Jejími koníčky jsou cizí jazyky, fotografování, móda a design, cestování a literatura.
 
 

Ve Španělsku si absolventka práv uvědomila, že je jí bližší kreativní prostředí než svázaný svět paragrafů. "Vše nasvědčovalo tomu, že skončím v nějaké advokátní kanceláři nebo na soudě. Ve slunné Barceloně jsem se víc a víc přesouvala k prostředí marketingu, start-upů, lokálního designu a obchodu obecně. Uvědomila jsem si, že v práci potřebuji cítit svobodu a to mi v kanceláři chybělo," vzpomíná.  

 

Inspiraci nacházela i mezi svými španělskými přáteli. "Zapůsobila na mě jejich aktivita a nadšení. Vlivem krize se tehdy pouštěli do netradičních - často velmi odvážných - projektů. Líbí se mi, když se lidé nebojí a k věcem přistupují jinak než ostatní. I když to třeba není vždy úspěšná cesta, vždycky je posune dál, přinese inspiraci a čerstvý vítr i do společnosti," míní Říhová.

 

Konec skvostů z druhé ruky

Okolí na nápad pustit se do podnikání reagovalo nadšeně i ustrašeně. "Rodiče měli pocit, že bych se měla vydat spíš klasickou cestou a od podnikání mě odrazovali. Zároveň mi ale hodně pomáhali. Někteří přátelé mě nadšeně podporovali, jiní zase měli za blázna," vzpomíná Říhová.

 

Do nejistého byznysu se pustila společně s Markétou Melendéz, a jak to ve všech nových projektech bývá, na začátku si jejich zakladatelé dělají vše úplně sami. "Vytvářím koncept, navrhuji oblečení, vybírám látky, fotím, píši, hledám kontakty, domlouvám zakázky i spolupráce," vyjmenovává mladá podnikatelka Říhová. Jen šití modelů přenechává dvěma profesionálním švadlenám, které tvoří šaty přímo na míru zákaznicím.

 

Melendéz nyní kvůli mateřským povinnostem z Reparády odchází. "Od srpna se ke mně ale bude pomalu připojovat pomocnice. Uvidíme, jak se nám bude spolupracovat. Pokud dobře, tak pozici Markéty nahradí," dodává návrhářka.

 

Nedaleko brněnského centra dvojice majitelek nabízela módní skvosty z druhé ruky, často z cest do Barcelony či Berlína a tvorbu začínajících návrhářů. "Návštěvníci si mohli oblečení vyzkoušet a případně zakoupit v prodejní části Reparády. Pro návrháře to byla potřebná propagace. Postupně jsme začaly nabízet i vlastní produkty, kromě oblečení i repasovaná městská kola pod značkou Reparáda Bikes," přibližuje Říhová.

 

Markéta Melendéz (28): Pochází z Brna. Absolvovala podnikové hospodářství na Masarykově univerzitě. Pracovala v logistice. Jejími koníčky jsou cizí jazyky, turistika, cestování, rodina a volejbal. Aktuálně je na mateřské dovolené s ročním synem Danielem. Jelikož se rozhodla naplno věnovat mateřským povinnostem, z Reparády odchází.
 
 

Z konceptu šatotéky se majitelky nakonec přesunuly k vlastní značce a jednorázovému půjčovnému. Provoz brněnského obchodu byl totiž časově náročný. "Obě jsme kromě Reparády pracovaly na plný úvazek jinde. Nájem prostoru byl vysoký, do toho jsme obě řešily hypotéku vlastního bydlení. Těsně před vyhořením jsme si uvědomily, že takhle to dál nejde. Reparádu jsme založily proto, aby nám dělala radost, ne aby nás zničila," vypráví Říhová.

 

Nový koncept je jednodušší, životaschopnější a díky on-line prodeji na místě a čase nezávislejší. "V Šatotéce jsme nabízely 700 kusů oblečení z druhé ruky. Postupem času nám haldy oblečení začaly vadit a naopak nás začalo více bavit navrhování," vysvětluje absolventka práv.

 

Filozofie Reparády se ale nemění. Dvojice se hlásí ke konceptu "slow fashion", tedy pomalé módy. Oblečení šijí v Česku, hledají lokální dodavatele, přírodní a fair-trade materiály. Kvalitu upřednostňují před kvantitou. "Chceme přispět k tomu, aby se lidé začali v módě chovat ekologičtěji a víc přemýšleli o tom, kde a za jakých podmínek byly jejich oblíbené módní kousky vyrobené. Ukazujeme, že i recyklace může být krásná a elegantní. Že je to fajn, nosit šaty, které jsou plné pozitivních příběhů. Nebaví nás obklopovat se věcmi na jedno použití, které někdo ušil v bolesti, z látky plné chemikálií, jen aby to bylo co nejlevnější a bylo toho co nejvíc," říká Říhová.

 

Na vlně vintage módy

Pod Reparádu spadají kromě repasovaných kol z Reparáda Bikes také sekce Reparáda Collection s vlastní módní kolekcí, půjčovna Reparáda Šatotéka a Reparáda Veselka, která nabízí šaty pro nevěsty a družičky. Inspiraci návrhářky hledají převážně v módě 30. až 60. let. minulého století.

 

"Baví nás kombinovat tehdejší eleganci s prvky recyklace. Základem je vintage, z toho vycházíme a to přetváříme. Na internetu a v antikvariátech hledáme staré střihy, které upravujeme dle novodobých požadavků a našich představ. Potom ušijeme cvičné šaty a ty pak ladíme podle nás a našich kamarádek různých velikostí, aby střihy co nejvíce seděly," vysvětluje Říhová. Na závěr střih upravují podle měr konkrétní zákaznice.

 

Dvojice obdrží okolo 50 objednávek měsíčně. Mezi typické zákaznice patří mladé ženy ve věku od 25 do 30 let. "Jde o cestovatelky s romantickou duší, se slabostí pro módu a citem pro ekologii. Jsou aktivní, vzdělané a krásné. Naše zákaznice jsou nesmírně zajímavé a sympatické, často si říkáme, že bychom měly jejich příběhy a osudy sbírat," říká Říhová a dodává, že ušít šaty trvá 2 až 3 týdny, záleží na tom, zda je látka skladem.

 

Slow Fashion

Pomalá móda je trend bojující proti masové produkci oblečení ve špatných pracovních podmínkách. Klade důraz na etiku a ekologii, podporu lokálních švadlen, výrobců, návrhářů a kvalitního zpracování, díky kterému oblečení poslouží výrazně déle. Pomalá móda znamená nakupovat málo, zato kvalitní produkty. Kombinovat návrhářské kousky a věci ze sekáče. Oblečení nevyhazovat, ale opravovat, vyměňovat, sdílet. Vyhnout se neuváženým nákupům ve slevách. Přemýšlet nad tím, kdo a v jakých podmínkách oblečení ušil.

 

Výrobky z dílny Reparáda lze zakoupit prostřednictvím e-shopu pro kreativce Fler.cz a e-shopu na webu firmy. "Virtuální prostředí internetu nám ale příliš nevyhovuje, rády se totiž se svými zákaznicemi potkáváme osobně," říká s úsměvem Říhová. V polovině září se proto chystá opět otevřít brněnský showroom v jednom z pokojů bývalé Šatotéky.

 

"Hodně zákaznic si chce naše kousky vyzkoušet a potřebujeme místo na braní jejich měr. Chtěly bychom také obnovit půjčovnu námi ušitých sukní, šatů a spodniček. Do showroomu chceme zařadit i zajímavé vintage poklady a kousky spřízněných designerů," přibližuje své plány návrhářka s tím, že budoucí showroom už bude nabízet méně oblečení.

 

Prvotní investice ve výši 250 tisíc korun se dvojici už vrátila. "Nápadů máme spoustu. Naším cílem je Reparádu pořádně našlápnout, aby se z ní stal podnik, který nás všechny uživí," říká Říhová a dodává, že shánějí další zaměstnance. "Hledáme šikovnou začínající návrhářku, která se orientuje ve střizích. Dále dobrou švadlenu se smyslem pro detail a také šikovného nadšence do jízdních kol, který nám pomůže s opravami," vyjmenovává Říhová.

 

ODKAZ NA ČLÁNEK: http://probyznysinfo.ihned.cz/c1-64451170-recykluji-vintage-modu-svoji-filozofii-stoji-proti-modnim-retezcum

Save

Save

Save