Sobotní prodej v kamenném obchodě: 30.11., 7.12., 14.12. a 21.12., otevírací doba 11-17 hod.

Kostky milované i nenáviděné

Milujete kostkované šaty, sukně nebo třeba halenky? Není se čemu divit, kostkovaný vzor je moderní a přitom útulně nostalgický. Přestože se na první pohled může zdát, že ušít kostičkované šaty je snadné, pravda je jinde. Proč je to vyšší dívčí? Pojďme se tomu podívat na nit.

reparada-kostkovana-halenka-coco-cerveno-bila - detail

 

Kostkovaná, kostičkovaná, šachová nebo káro látka. Ať už ji nazveme jakkoliv, máme s ní tak trochu love-hate relationship. Šití z ní zabírá nejvíc času, ale do výsledku se pokaždé zamilujeme

Šití z kostičkované látky je náročnější než z jednobarevných nebo jednoduchých vzorovaných látek hned z několika důvodů. Pojďme si na ně posvítit.

 

Kostka sem, kostka tam

Při šití z kostek chceme zachovat pravidelnost vzoru u každého švu, pokud má kostka alespoň 0,5 cm. Aby vzor nikam neujížděl, je důležité ještě před stříháním látku vyrovnat s milimetrovou přesností.

K tomu jsou potřeba velké jehelní bodce, šikovné ruce a dávka trpělivosti. Naše Péťa látky vrství na sebe napichováním na bodce, přičemž každou vrstvu musí napíchnout přesně, pěkně kostka na kostku.

Jde o jednu z nejnáročnějších částí procesu, přesto se v naší brněnské dílně ke kostkám s láskou (a často) vracíme. Nejčastěji v romantických kostkovaných šatech Coco nebo v jejich zkrácené verzi – elegantních halenkách Coco.

Červeno-bílá kostkovaná halenka Coco. Foto: Dina Khusainova

 

Dvakrát měř, jednou řež

Vzor ve švech musí krásně navazovat, a tak se ani polohování střihu na tuto lehce retro látku neobejde bez milimetrové preciznosti. Při pokládání papírového střihu na tkaninu hlídáme jak vertikální, tak horizontální směr.

Halenka Coco strih

Střih milovaných kostkovaných halenek Coco

 

Dvakrát měř, jednou řež tu platí dvojnásob. Přesné nastříhání kostkované látky je pro ušití dokonalého výsledku klíčové. Pokud se tkanina nastříhá špatně, výsledný vzor nebude plynulý, což se podepíše na celkovém vzhledu daného kousku.

Třeba kostkovanou košili Péťa stříhá po jednom kusu. Podívejte se, jak to dělá.

Zajímavost: Ne vždy je možné, aby kostičky navazovaly po celém švu. Například romantická halenka Rebeka má střih tvarovaný na tělo, takže zadní díl se švem uprostřed vytváří novou, zajímavou mozaiku.

Černobílá kostičkovaná halenka Rebeka. Foto: Dina Khusainova

Zlaté ručičky

Asi už je vám jasné, že kostkované oblečení vyžaduje přesné skládání a manipulaci během šití. Je třeba, aby švy byly pevné a rovné, aby se zachovala geometrie vzoru.

To může být zvlášť náročné při šití s kostkovaným vzorem do zkoseného střihu (třeba kapsy, rukávy nebo límečky), protože vzor musí pokračovat v původním směru.

Našim švadlenkám se daří pohlídat každý detail. Díky tomu vznikají kvalitní, propracované kousky, jako jsou kostkované šaty Coco. Šijeme je v černobílé, béžovo-bílé a červeno-bílé kostce.

reparada-kostkovane-saty-bezovobile-coco

Béžovo-bílé kostkované šaty Coco. Foto: Dina Khusainova

Pozor, chyba!

Chyby při šití z kostičkované látky, jako jsou nesrovnalosti vzorů nebo nesprávně zarovnané švy, působí jako pěst na oko. Jakákoliv nepřesnost se snadno projeví na výsledku. Může to být frustrující jak pro švadlenku, tak pro nositelku daného kousku.

reparada siti kostkovaneho obleceni

Šití z kostek v reparádní brněnské dílně

 Chcete vidět víc ze zákulisí Reparády, třeba jak šijeme (nejen) kostky? Mrkněte na náš Instagram.

 

Jak vzniká kostkovaná látka?

Kostky mohou vznikat dvěma způsoby  tištěním nebo tkaním. Ty tkané jsou kvalitnější, a proto z nich šijeme parádní šaty nebo halenky.

Tkané kostky vznikají na tkacím stroji, který proplétá dva soubory nití s kontrastními barvami. Pak v textilce látku utáhnou a zpevní, aby byl vzor stabilní. Pokud je potřeba, nakonec látku obarví, takže vzor ještě víc prokoukne.

reparada kostkovana latka

Tkanina halenek a šatů Coco

 

Kde se vzaly, tu se vzaly kostky

Víte, že existuje celá řada typů kostkovaných látek s bohatou historií? Opakující se čtverce nebo obdélníky se po staletí objevují na různých typech materiálů, v různých velikostech a barvách. Historie kostkovaných látek sahá daleko do minulosti, během níž kostky vystřídaly spoustu různých významů napříč kulturami.

 

Skotský tartan

Například známý skotský tartan používaly skotské klany 19. století, kdy každý klan měl svůj vlastní rodový vzor. Klany se pak rozlišovaly právě odlišnou barevností a velikostí kár na svých krojích.

Pokud máte v sobě trošku rebélie, určitě vás potěší, že skotský tartan se v 70. letech 20. století stal symbolem punkové subkultury. Pankáči začali nosit oděvy s tartanovými vzory jako výraz protestu, což těmto kostkám dávalo nový a provokativní význam.

reparada-zavinovaci-sukne-tartanova

Zavinovací tartanová sukně. Foto: Dina Khusainova

 

Vichy kostka

V 19. století nabraly kostky na popularitě také v rámci městské módy. Velkou oblíbenost u letního oblečení měla (a dodnes má) tzv. vichy kostka. Hádáte správně, její název pochází od francouzského města Vichy. Je plná menších, stejně velkých čtverců, přičemž jedna barva je vždy bílá.

Dříve se používala hlavně v kuchyni na utěrky a ubrousky, dnes je nadčasová a elegantní. Její francouzský šarm milujeme na šatech Coco. 

Černobílé kostkované šaty Coco. Foto: Dina Khusainova

 

Madrasová kostka

V 19. století se oblibě těšilo také madrasové káro. Nejstarší zmínky o něm pocházejí už ze 12. století, kdy se z indického Madrásu dováželo do Afriky a na Blízký východ. Dnes tuto gázovou textilii, typickou svými zastřenými barvami a nepravidelností, známe jako nejpoužívanější kostku na košilích.

madrasova-kostka

Madrasová kostka

 

Pepito

Pepito je vzor tkaniny s roztomilou dvoubarevnou malou kostičkou, nejčastěji černobílou – jako na šatech Olivie nebo halence Rebeka. Název je údajně odvozen od jména španělské tanečnice Pepity, která kostičky ráda nosila. Může pocházet také ze španělského pepitas – malá ovocná zrníčka nebo bavlníková semena, která v bavlně vystupují a tento vzor připomínají.

Propínací šaty Olivie v černobílé kostičce. Foto: Dina Khusainova

 

Esterházy kostka

O mecenáši umění knížeti Esterházym slyšel kde kdo, ale že se po něm jmenuje typ kostky, už je zajímavost pro fajnšmekry. Mikuláš I. Esterházy si tuto kostku oblíbil natolik, že ačkoliv vzor pochází ze Skotska, říká se jí po uherském šlechtici.

 esterhazy-kostka

Esterházy kostka

Tip: Esterházy kostka je jako stvořená do sychravých podzimních dnů. Oblékněte ji jako decentní ozvláštnění jinak monochromatického outfitu.

 

Jak nosit kostky?

Kostky mají velkou výhodu v tom, že jsou nadčasové, a pokud nejsou velké, hodí se pro každou postavu. Když chcete mít jistotu, že vám kostky budou lichotit, sáhněte po těch drobných (šaty Olivie nebo halenka Rebeka) nebo středních (šaty Coco nebo halenka Coco).

Velké kostky mohou opticky rozšiřovat postavu, proto je doporučujeme útlejším ženám.

Obecně platí, že v outfitu stačí jeden vzorovaný kousek oblečení. Při kombinování kostek nebo jiných vzorů se můžete snadno spálit, proto ostatní části oděvu volte raději jednobarevné.

Extra tip: Pozor na šperky! Většina kostek je dost výrazná sama o sobě, proto k nim volte spíš minimalistické, jemné šperky.

 

Ať se vám kostky dobře nosí!

 

Kateřina Krutilová, reparádní markeťačka