Mušelín - nejlepší materiál na léto
Toužíte po oblečení z látky, která se na vás v letním horku nebude lepit? Která se i ve skutečně teplém počasí fajn nosí? A kterou čím více budete prát, tím jemněji ji na těle budete cítit? Máme pro vás nejlepší materiál pro letní měsíce – mušelín.
Foto: Dina Khusainova, na fotce je mušelínová halenka Coco v mauve odstínu
Prima nejen na prázdniny
Mušelín neboli dvojitá gázovina či také fáčovina je lehká, měkká a prodyšná bavlněná tkanina. Je to přírodní materiál s typickým mačkavým efektem a pro jeho jemný krepový vzhled se nemusí žehlit. Mušelín je savý a díky dvojitosti neprosvítá.
Mušelín je vyroben ze dvou tenkých a volně tkaných vrstev bavlny a jeho unikátní proces tkaní vytváří robustní, ale pružnou a jemnou tkaninu. Hlavní vlastností mušelínu je jeho prodyšnost. Jeho volnější, otevřenější vazba tkaní mu oproti tradiční bavlně umožňují lidově řečeno dýchat. A pro nás a naše tělo je tak zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu, čím snižujeme riziko nebezpečného přehřátí organismu.
Další půvabnou vlastností mušelínu je jeho odolnost. Díky tkaní produktu z přírodních mušelínových vláken perfektně zvládá časté praní. A jak už jsme vám naznačili na úvod, s každým dalším praním budou vaše šaty, halenka či pyžamo ještě měkčí a jemnější.
Foto: Dina Khusainova, typická krepová struktura mušelínu na šatech Olívie
Pohádkově slavná minulost
Ve antickém Řecku, Egyptě i Persii si mušelínu cenili stejně jako vzácného koření, zlata či drahokamů. Starověcí obchodníci mušelínové oděvy dováželi do přístavního města Maisolos, které údajně inspirovalo k pojmenování této textilie. Jiná niť výkladu se táhne za dobrodruhem a cestovatel Marcem Polem, který ve své slavné knize Milion pochvalně píše o mušelínu a íránském městě Mosul. V každém případě hlavním střediskem výroby mušelínu se následně stalo bangladéšské město Dháka a Indie. Do Evropy mušelínová cesta doputovala počátkem sedmnáctého století. A v roce 2016 se v Dháce konal festival mušelínu, který si dal za cíl pomoci oživit jeho tradiční orientální výrobu a výjimečné schopnosti tamějších řemeslníků a tkalců.
Dnes se mušelín využívá v potravinářství jako filtr při přelévání vín, při výrobě džusů či domácích sýrů, kdy se skrze něj oddělují tekutá syrovátka od sraženého mléka. Včelaři jej obvykle používají k čištění rozteklého včelího vosku. A v anglicky mluvících zemích se do něj tradičně balí vánoční pudink, jež se podává 25. prosince.
Parádně praktická přítomnost
V módním průmyslu v současnosti existují čtyři druhy mušelínu:
- klasický, který se vyrábí ze 100% bavlněného mušelínu,
- hedvábný – ten v sobě báječně kombinuje prodyšnost a všestrannost mušelínu spolu s umělým bambusovým hedvábím,
- organický – jež se vyrábí ze 100% organické bavlny certifikované GOTS
- elastický, který je vyroben z přírodního bavlněného mušelínu s příměsí spandexu, aby byl žádaně prodyšný a pružný zároveň.
My v Reparádě používáme organický dvouvrstvý mušelín a vám z něj nabízíme mušelínové šaty (mušelínové šaty Olivie a šaty Coco, mušelínové halenky Coco, mušelínové župany, pyžama nebo masky na oči na spaní. Všechny výrobky ušité z mušelínu najdete zde.
Foto: Dina Khusainova, na fotce jsou tmavě modré mušelínové šaty Greta
Foto: Dina Khusainova, na fotce jsou červené mušelínové šaty Olívie
Foto: Dina Khusainova, na fotce jsou nefritové mušelínové šaty Coco
Foto: Dina Khusainova, na fotce je černý mušelínový župan kimonového střihu
Foto: Dina Khusainova, na fotce je bordo mušelínová halenka Coco
Jak o mušelín správně pečovat, aby vám oblečení vydrželo co nejdéle?
Díky řídké vazbě si mušelín žádá jemnější zacházení.
Mušelínové oblečení je ideální prát ručně ve studené vodě, případně v pračce volte jemný prací program a teplotu do třiceti stupňů. Při vyšších teplotách by se vám mušelín mohl srazit a mohla by se zmenšit velikost oděvu.