Šikovné desatero – jak pečovat o oblečení
Když vám něco bezvadně sedí. Když jste investovali do vysněného kvalitního kousku. Když nákupem nového a nového oblečení nechcete zatěžovat ani vaši peněženku, ani naši planetu. Připravili jsme pro vás v Reparádě parádní tipy našich maminek a babiček, jak se starat o svůj šatník.
1. Lidé, čtěte
Naše úvodní prostá rada zní: prosím, čtěte si cedulky na oblečení a postupujte podle jejich pokynů.
Kousky, které nepatří do sušičky, v ní nesušte. Prádlo, které se doporučuje sušit na ramínku, sušte na ramínku. A oblečení, jež se radí žehlit zrubu, žehlete tímto způsobem.
Když totiž budete postupovat správnou cestou v péči o vaše oblíbené kousky šatníku, rozhodně svému oblečení prodloužíte životnost a sobě pak radost z něj!
2. Správná teplota
Asi vás, milé zákaznice, nepřekvapíme, když vám připomeneme, že každé šaty, každá halenka či sukně se perou na jinou teplotu.
Obecně platí, že jemné a funkční prádlo se v pračce pere v rozmezí třicet až třicet pět stupňů, oblečení na volný čas ideálně na čtyřicet a ručníky a ložní prádlo na 60. A jak se o správné teplotě ujistíte nejlépe?
Samozřejmě se nabízí zlaté doporučení zeptat se doma vaší zlaté maminky – a pak samozřejmě číst cedulky, jak jsme uvedli v prvním bodě.
3. Jak na skvrny
Pokud je vaše halenka, sukně nebo pyžamo zašpiněno lokálně, doporučujeme vyprat fleky nejdřív opatrně v ruce.
Podle druhu skvrny volte jiný postup, a pokud dáváte přednost čistě ekologické cestě, doporučuje náš článek Jak odstranit skvrny zn. ekologicky.
Velmi šikovnými pomocníky v odstraňování skvrn jsou: žlučové mýdlo, jedlá soda a perkarbonát sodný.
Po odstranění skvrny následně vyperte celý kousek podle pokynů, usušte a noste spokojeně dál.
4. Spodní prádlo
Naše bambusové kalhotky perte v pračce na jemný program, šetrným pracím práškem v pračce na třicet stupňů. Nižší teploty se bát nemusíte. Bambusové vlákno je přirozeně antibakteriální, potlačuje množení bakterií a plísní. Máte-li obavu, můžete použít dezinfekční prací gel (např. Sanytol).
Vyvarujte se používání aviváže, zejména bílé prádlo kvůli ní získá opravdu rychle nechtěný šedivý nádech.
Jako alternativu aviváže doporučujeme máchadlo na bázi kyseliny citronové. Zejména máte-li citlivou pokožku. Máchadlo zabraňuje šednutí prádla, vypláchne všechny zbytky pracího prášku, které by mohly dráždit pokožku a prádlo příjemně změkčí.
Pak nechte volně uschnout na sušáku.
Foto: Dina Khusainova, na fotce jsou starorůžové bambusové kalhotky
5. Elastické oblečení
Těžší elastické oblečení, ať už jsou to naše kardigany z bambusové teplákoviny, bambusové osudové šaty či kojící mikinošaty, potřebuje speciální péči.
Základem je nespěchat při sušení. Raději je proto nesušte v sušičce nebo přímo na topení, tak by se totiž látka postupně zničila. Sušte je volně na sušáku – v létě romanticky venku, v zimě klasicky doma.
Doporučujeme pověsit je na tu silnější "šprušli" na sušáku nebo oblečení na sušák položit horizontálně. Osudové bambusové šaty raději nevěšte při sušení na ramínko, aby se vám nevytáhly.
Jedna ze skvělých vlastností bambusu je totiž jeho savost. Bambus pohlcuje až o 60 % více vlhkosti než bavlna. Díky tomu se v něm budete cítit výborně. To, co je při nošení výhoda, však může být při sušení trošku výzva. Po vyprání je totiž bambusová látka oproti bavlně více nasáklá a těžká. Uschnutí trvá déle.
6. Pozor na slunce
Sušení venku na slunci je úžasná věc, vypraná prádlo pak nádherně voní, jak to všichni známe třeba z dětství u babičky.
Pozor ale na přímé sluníčko zejména u oblečení tmavých a výrazných barev. To by bohužel mohlo snadno vyšisovat, proto na intenzivním slunci radíme sušit hlavně bílé bavlněné oblečení. Ostatně tak to v minulosti dělaly všechny zručné ženy před námi.
7. Jde to i bez žehličky
Máme-li prádlo úspěšně vyprané, přichází na řadu už zmíněné sušení. Mokré prádlo by se mělo vždy hned pověsit na sušák či ramínko a nechat volně uschnout.
Stane-li se vám, že jej zapomenete v pračce do druhého dne, doporučujeme z hygienických důvodů raději znovu ještě jeden prací cyklus.
A jestli z osobních časových či ekologických důvodů dáváte přednost nežehlení, mokré oblečení vždy pěkně srovnejte, švy hezky na sebe a uhlaďte je rukou. Právě tak vám výborně uschne do hladka, aniž byste žehličku museli vůbec zapnout.
Aha, co ale třeba bavlněné skládané zavinovací sukně? Ty se bez žehlení přece neobejdou. To máte pravdu. Máme ale pro vás malý tip, jak si to žehlení ulehčit. Osvědčil se nám tento přípravek od Sonnetu.
Nastříkejte jej na vypranou bavlněnou sukni nebo šaty, vyžehlete a pověste do skříně. Oblečení se snáz žehlí a po vyžehlení si drží lépe svůj tvar.
8. Království šatní skříně
A co přijde na řadu nyní? Odpovídáte přesně – skládání a uskladnění našeho prádla. A i tady fungují jednoduchá pravidla, která našemu oblečení prodlužují lidově řečeno život.
Pokud máte rádi své kousky přehledně zavěšené na ramínkách, měli byste mít na paměti, že například svetry na ně vůbec nepatří. Pletenina se totiž snadno vytahá a vám by se na obou ramenou mohly vytvořit nevzhledné boule.
Naopak šaty, sukně nebo kalhoty by v naší skříni měly viset vždy. Pro sukně jsou prima ramínka s kolíčky podlepenými gumou, která zajistí, aby na látce nezůstaly otisky.
Šaty, halenky či košile jsou zas fajn věšet na dřevěná ramínka, protože z hladkých pastových by lehké materiály mohly neprakticky klouzat dolů a končit na dně skříně.
Celá skříň by neměla být přecpaná, aby mohlo oblečení volně dýchat. A bojuje-li s prostorem, obyčejně roztřiďte svůj šatník podle sezón.
Oblečení je také potřeba čas od času projít a s kousky, které nenosíte, je dobré se bez milosti rozloučit. Určitě je ale nevyhazujte. Darujte je kamarádce, doneste do některého z dobročinných obchodů, anebo je můžete třeba prodat přes Vinted.
9. Air-cleaning
Ke konci pro vás máme tradiční radu, léty prověřenou našimi předky, která nevyžaduje žádnou vaší péči, neničí oblečení, ani naši planetu Zemi.
Oblečení prostě větrejte! Vyvěste svůj milovaný kousek na ramínko do okna či na balkón a nechte jej volně na vzduchu. Případně můžete použít jakýkoli osvěžovač oblečení. Budete až překvapení, jak účinné poetické a půvabné větrání oblečení je.
10. Pro co šít!
A na úplné finále chceme zmínit zásadní radu všech poctivých švadlen a krejčových. Dírka, malá oděrka či chybějící knoflík na oblečení rozhodně nejsou důvody pro to se s ním rozloučit.
Naopak – vezměte jehlu a niť a oblečení si opravte. Pokud se vám oprava nepovede na jedničku s hvězdičkou, nezoufejte. Oblíbený kousek můžete dál nosit na volný čas či doma. A u náročnějších oprav svěřte věci do rukou odborníků.
Ostatně radostné motto pracovitých švadlen jste možná už slyšeli: každý den je pro co šít! Tak pojďte do toho.