Proč jsme si oblíbili lněné oblečení. A proč byste měli taky.
Je horko, vedro, dusno a vy si i přesto přejete vypadat šik? Nepotit se a cítit se ve svém oblečení vzdušně a příjemně? Zapomeňte na nehezké koláče v podpaží, sáhněte po měkké kousku ve vašem šatníku. A stejně jako my se zamilujte do lnu. Proč?
Na fotce jsou lněné šaty Olívie v barvách mauve a hořčice
Letní láska na tři - len
Lněné plátno je parádní přírodní tkanina nejen pro teplé dny letního volna.
Len totiž umí skvěle absorbovat vlhkost, je lehký a na kůži nás vítaně chladí. Díky tomu omezuje nadměrné pocení, protože nikdo z nás jistě netouží po známých ošklivých propocených skvrnách na košilích či šatech. A pak – čím častěji svou lněnou sukni či lněné kalhoty pereme, tím měkčí na dotek jsou.
A ano, máte pravdu – len se při nošení mačká, ale krásně! Rádi se s Vámi vsadíme o váš oblíbený letní drink, že se v našich lněných šatech Olivie, vestových šatech Madlen nebo propínací sukni Azora budete cítit upraveně a půvabně, i když na nich budete mít tu sklad, tu vrásnění látky. To ke lnu prostě patří – to nás na lnu všechny baví.
Československý len
A jak se len přesně vyrábí?
Lněné textilní vlákno se získává se stonku lnu setého, má malou pružnost a dobrou, již zmíněnou vodivost tepla. Výrobky ze lnu jsou pro nás studené na omak a dobře snášejí praní. K výrobě příze se vlákno lnu musí sjednotit přípravnou procedurou a použít se dá asi deset procent vláken, zbytek – tak zvaný koudel – se využívá k výrobě hrubších přízí.
Obrázek usušeného lnu
Technologicky postup zpracování lnu se za staletí téměř nezměnil. Tkaniny z čistého lnu proto právem patří mezi prémiové materiály, u nichž kvalitní přírodní vlákno nebylo poškozeno žádnými agresivními chemickými procesy.
U nás v Československu byl v minulostí len významnou zemědělskou plodinou, a to zejména v bramborářských a podhorských oblastech (především na Českomoravské vrchovině), kde poetický modro-fialkový kvítek lnu zdobil tehdejší pole. K jeho největšímu rozmachu pěstování došlo za první republiky a v rozvoji se pokračovalo i po druhé světové válce.
Obrázek: Kvítek lnu setého
Po roce osmdesát devět se však u nás zemědělská plocha pěstování lnu začala snižovat a došlo k celkovému útlumu domácí textilní výroby. V roce 2010 pak na Pelhřimovsku zanikla i slavná společnost Čemolen (Českomoravský len Humpolec), která se zpracováním lnu u nás zabývala od padesátých let dvacátého století. Každý den slouží len – to býval její reklamní slogan.
Dnes se len pěstuje v tradičních lnářských mocnostech jako je Francie, Belgie, Nizozemí a Severní Irsko.
Jak pečovat o přírodní krásu lnu
Lněné oblečení doporučujeme ve skříni skladovat volně, aby len mohl dýchat a občas jej můžete provětrat i na čerstvém vzduchu.
Perte jej klasicky v pračce, na čtyřicet stupňů. Pozor však, lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, proto by se neměla ždímat. Při praní s jinými materiály je dobré prát je v pracím pytli - len má tendenci pohlcovat jemné chloupky z ostatních látek a mohl by ztratit svůj lesk a barvu.
Po vyprání len pověste na šňůru a nechte jeho sušení čerstvému povětří.
Jeho finální ležérní mačkaný vzhled my v Reparádě totiž vidíme jako jeho přednost. Len se nám za to odvděčí svou pevností a jemností. A také životností – proč by jinak naše babičky a prababičky měly ve své výbavě právě lněná prostěradla a ložní prádlo, která se po generace dědila. A současní alergici zas musí ocenit jeho antibakteriální účinky.
Hladká struktura lněného vlákna je mimořádně odolná nejen vůči znečištění a zašpinění, protože nepohlcuje prach, odolává roztočům, plísním, ale i vůči bakteriálnímu znečištění. Proto je len fajn taky materiál pro všechny astmatem, atopickým ekzémem či lupenkou.
Nejen krtečkovy kalhotky
Len je výjimečný materiál s environmentální hodnotou nízké energetické i ekologické zátěže. Pere se na nízké teploty a nesuší v sušičce. A příjemný je i jeho značný ekonomický efekt, kdy materiál vydrží skutečně dlouho.
Lněné oblečení není dokonalé, ale je dokonale krásné. Pro len je typická poetická mačkanost, na látce jsou občas drobné nopky. Nic z toho mu ale neubírá na přitažlivosti.
A my v Reparádě pro vás z něj máme v nabídce lněné šaty, lněné sukně, lněné kalhoty i lněnou košili.
Lněné šaty šijeme aktuálně ve 4 střizích: šaty Olivie, šaty Coco, šaty Madlen a šaty Greta.
Šaty Olivie a šaty Coco vychází ze stejného střihu, jsou trochu oversize, mají lehce nařasenou sukní a dají se nosit dvojím způsobem – volně bez pásku i působivě s ním.
Liší se v několika detailech - šaty Olívie mají krátký spadený rukáv, menší kulatý výstřih a můžete si vybrat z propínací či nepropínací varianty. Šaty Coco mají delší nařasený rukáv, menší výstřih a na zádech mají malý romantický detail - kapku a malý knoflíček.
Na fotce jsou šedé lněné šaty Coco a šaty Olivie v barvě červeného lnu
Propínací vestové šaty Madlen mají áčkovou sukni v midi délce, klopy s límecem a od začátku až do konce šije vždy jen jedna švadlenka u nás v brněnské dílně.
Na fotce jsou červené lněné šaty Madlen
Kromě lněných šatů šijeme ze lnu také:
Pohodlné lněné kalhoty Nadine minimalistického střihu, ve kterých se však maximálně skvěle budete cítit celý dlouhý den. Mají gumu v pase a nechybí kapsy.
Na fotce jsou tmavě modré lněné kalhoty Nadine
Vzdušnou lněnou košili Nomia volnějšího střihu, kterou lze nosit vykasanou a nechat rozparky na bocích opticky prodloužit vaše nohy, zapnutou i rozepnutou. Nebo přední díl jednoduše zastrčit do kalhot. Můžete si vybrat z několika barev - nejoblíbenější je bílá a černá klasika.
Lněná košile je skvělá také jako lehčí svrchní vrstva místo saka nebo svetru. Ochrání před sluníčkem i zahřeje.
Na fotce jsou tmavě modré lněné kalhoty Nadine a bílá lněná košile Nomia
Milujete lněné sukně? U nás si můžete vybrat ze 3 typů - v nabídce máme propínací Azoru, Miu s několika protisklady a univerzální lněnou zavinovací sukní.
Stylová propínací sukně Azora s knoflíčky a gumou v pásku je inspirovaná v sedmdesátých letech, kdy tyto sukně byly naprostý hit. A když si k nim vezmete bambusový top, máte parádní letní dvojku na jedničku.
Na fotce je bledě modrá lněná sukně Azora